Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa

Botoks, znany również pod nazwą toksyny botulinowej, to lek stosowany w medycynie estetycznej do tymczasowego redukowania zmarszczek mimicznych oraz leczenia innych schorzeń medycznych. Jest to popularna procedura, która pomaga wygładzić skórę i przywrócić młodszy wygląd. W przeszłości stosowana do leczenia chorób przebiegających z nadmiernym i nieprawidłowym skurczem mięśni, obecnie najczęściej stosowana jest do likwidacji zmarszczek mimicznych, opadających kącików ust czy nadpotliwości pach, dłoni i stóp.

Podanie toksyny w mięśnie, które odpowiadają za powstawanie zmarszczek w danej okolicy skutkuje zablokowaniem impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. W następstwie mięsnie ulegają osłabieniu, skóra rozkurczeniu, a zmarszczki wygładzeniu. Dzięki zabiegowi możliwe jest osiągnięcie efektu młodej, wypoczętej i zrelaksowanej twarzy.

Kto wykonuje zabieg?
  • Ratownik medyczny
Czas trwania zabiegu?
  • 15 do 30 min
Wymagana liczba zabiegów?
  • co ok 6 m-cy
Cena zabiegu?
  • od 300 zł

Co warto wiedzieć o toksynie botulinowej?

 

Choć istnieje osiem typów toksyny botulinowej, w medycynie estetycznej najczęściej stosuje się substancję typu A. Jej działanie polega na blokowaniu połączeń nerwowych, co prowadzi do rozluźnienia mięśni. Dzięki temu skutecznie redukuje zmarszczki, ale także pomaga w leczeniu nadpotliwości, migren czy bruksizmu.

Efekty stosowania toksyny botulinowej. Przede wszystkim, toksyna botulinowa pozwala na skuteczne zwalczanie oznak starzenia się skóry. Ale to nie wszystko – dzięki niej możemy pozbyć się problemów z nadpotliwością, bólami głowy czy zgrzytaniem zębami. Efekty zabiegu utrzymują się przez wiele miesięcy.

Przebieg zabiegu

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej nie wymaga wcześniejszego przygotowania oraz wykonania badań diagnostycznych. Specjalista dobiera odpowiednią ilość zastosowanej toksyny do problemu pacjenta. Botoks podawany jest w postaci iniekcji do mięśniowych. Procedura jest stosunkowo krótka – trwa od 15 do 30 minut – i nie wymaga znieczulenia.

Wskazania

– zmarszczki poprzeczne czoła
– zmarszczki między brwiami, tzw. lwie zmarszczki
– zmarszczki wokół oczu, tzw. kurze łapki
– zmarszczki u nasady nosa, tzw. królicze zmarszczki
– zmarszczki wokół ust, tzw. zmarszczki palacza
– zmarszczka lwia
– zmarszczka królicza
– opadające kąciki ust
– modelowanie ust tzw. Lip Lift
– nadmierna aktywność mięśnia bródkowego
– zmarszczki szyi
– leczenie uśmiechu dziąsłowego, gummy smile
– bruksizm, patologiczne tarcie zębów
– leczenie nadpotliwości pach, dłoni i stóp
– leczenie migreny, czyli napięciowych bólów głowy

Przeciwwskazania do zabiegu 

– ciąża i karmienie piersią
– stany zapalne skóry w miejscach wstrzykiwania toksyny
– schorzenia o podłożu nerwowo-mięśniowym
– nadwrażliwość na dowolny składnik preparatu, z albuminą włącznie
– zaburzenia układu krzepnięcia
– przyjmowanie niektórych leków (tetracyklina, aminoglikozydy, aminochinolony, linkomycyna, cyklosporyna, sukcynylocholina)

Wymagana liczba zabiegów

Dla utrzymania efektu, zabieg powinien być powtarzany. Przyjmuje się, iż toksyna działa do sześciu miesięcy. Częstotliwość powtarzania zabiegu to kwestia indywidualna, zależna on naszego metabolizmu.

Udostępnij: 

Napisz do nas